Přeskočit na hlavní obsah

Občanům města Velké Meziříčí

Vážení spoluobčané !

V minulém roce proběhla v našem městě architektonicko – urbanistická soutěž s cílem realizace projektu rekonstrukce našeho náměstí. Ta určila první tři  návrhy, které byly finančně odměněny. Následně zastupitelstvo  města svou většinou odmítlo  projekčně realizovat vítězný návrh ing.arch.Mikuláška.

Zastupitelstvo se  svou většinou  zcela zásadně neztotožnilo s navrhovaným řešením dopravy na náměstí. Návrh totiž počítá s technicky  nerealizovatelným napojením ulice Radnická na kruhový objezd. Ale co je horší, jednosměrně zprůjezdňuje ulici Kostelní z ulice Novosady! Což je z hlediska bezpečnosti množství chodců v této lokalitě se pohybujících, včetně školních dětí, pro  většinu zastupitelů zcela NEPŘIJATELNÉ !

Dále v návrhu  projektu  chybí realizace některých zadaných podmínek soutěže. Jde například o neřešení umístění tribuny pro kulturní pořady na náměstí, o vzhled restauračních zahrádek, o vzhled a umístění prodejních stánků. Studie  také neřeší dostatečný počet parkovacích míst na náměstí nebo propojení  pro pěší s prostorem za řekou Balinkou.

Musí tedy následovat další krok, plynoucí z pravidel architektonické soutěže a zákona o veřejných zakázkách.Bude osloven druhý v pořadí doc. ing.arch.Miroslav Cikán.
Za této   situace se určitá skupina občanů  nechce smířit se zcela  legálním postupem daným pravidly architektonické soutěže , zákonem o obcích a zákonem o veřejných zakázkách. Tato skupina chce vyhlásit místní referendum  k prosazení návrhu ing.arch.Mikuláška.  Tedy návrhu, který již jednou zastupitelstvo odmítlo jako návrh nevyhovující.

Vážení občané, domníváme se, že  pravidla architektonické soutěže se musí dodržovat, stejně  jako se musí dodržovat zákony naší země.Také se domníváme, že zastupitelé a občané našeho města mají právo  dle podmínek soutěže seznámit se s dalšími oceněnými návrhy.
 Pokud by žádný  z oceněných návrhů nebyl  přijat, je možné uvažovat o místním referendu. Avšak  o takovém referendu, které nám občanům dá vybrat z více oceněných návrhů. A nikoliv o referendu, které by tak tvrdě a  nekorektně svou otázkou protlačovalo pouze návrh  zastupitelstvem již odmítnutý.

A ještě jednodušeji – pokud nechcete zprůjezdňovat ulici Kostelní, pokud chcete naopak před základní školou, tělocvičnou a Kotvičkou mít  pěší zónu, pokud chcete mít možnost zaparkovat – byť krátce - se svým autem na náměstí, pokud chcete více zeleně na  náměstí, pokud chcete, aby stávající historické památky byly dobře viditelné a staly se tak fakticky středem náměstí, seznamte se s dalšími oceněnými návrhy a s podpisem výzvy k referendu určitě nespěchejte!

O to vás žádají níže podepsaní zastupitelé  města Velkého Meziříčí

Blažek Pavel, Jurdová Jiřina, Kamanová Pavla, Kaše Jiří, Komínek František, Kratochvíl Stanislav, Lancman Karel,  Lavický Vilém, Pokorný Svatopluk, Ráček Vít, Ripperová Marie, Rosa Stanislav, Vrána Petr

Komentáře

 1. V hlavicce mate uvedeno, ze nam nikdo nevnucuje, co si mame myslet. Proc nam vnucujete, ze si mame myslet, ze prvni navrh je spatny, i kdyz prosel odbornou porotou a vysel jako vitez? Nezlobte se, ale uz tato uvodni stranka je manipulativni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážený anonyme,
   mohu se vás zeptat v čem přesně se dopouštíme manipulace, můžeme společně dlouze diskutovat o tom, že vy rozhodujete, kterými slovy sebou necháte manipulovat, jestli vůbec. Jste svobodná a myslící osoba!
   Ale já se vás spíše zeptám, zamýšlel-a jste se nad tím, že by se k celé záležitosti měli vyjádřit sami zastupitelé, proč tak učinili, že možná naopak měli být vyzvání k vysvětlení jejich činů, než se spustila celá vřava. A přemýšlel jste nad tím, že jejich připomínky jsou podnětné, mají opodstatnění a jiné další? Položil-a jste si tuhle otázku?

   Vymazat
 2. Řekněte ,čím je další návrh lepším. Bohužel je to jak v celé republice. Všichni ví a umi vše. Rozumí všemu a o všem dokáži rozhodnout líp. Dokáži léčit, učit,řídit,....a projektovat. Místo toho aby se věřilo povolanými a odborníkům,tak ó tom rozhoduje řezník,...... Děkuji ,nechci.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co v návrhu jedna nesedí.

Jaké jsme měli konkrétní připomínky a námitky k vítěznému návrhu? Slyšet o tom, že máme nějaké námitky a dotazy k vítěznému návrhu už bylo.
Proč? Z jakého důvodu? Co "nesedělo"?
Pokusíme se to ve zkratce říci na pár faktech. Zadání soutěže (najdete na www.velkemezirici.czwww.velkemezirici.cz):

UPŘESŇUJÍCÍ PODMÍNKY ZADÁNÍ :

Vymezení ploch:

Požadujeme řešení umístění:
Kulturní akce krátkodobé
Kulturní akce dlouhodobé (kulturní léto 2-3 měsíce) včetně definování podoby pódia a mobiliáře hlediště
Trhy definovat podobu a místo pro každodenní užití v sezóně (cca 6 subjektů)
vymezení tržních ploch pro velké trhy (řemeslné, vánoční, farmářské, pouť) cca 5-10x ročně
Vymezit místo pro vánoční strom
Letní zahrádky (definovat podobu)
Pouť (umístění kolotočů) není limitujícím faktorem pro podobu řešení náměstí.
Pomník velkomeziříčské tragédie a jeho umístění není limitujícím faktorem pro podobu náměstí. Přehodnotit jak zajistit jeho důstojnou podobu společně s okolním funkčním využitím.